NÁVOD NA ŠKÁROVANIE
1. Spájanie dosiek s použitím pásky zo skleného vlákna
Na spájanie sadro-kartónových dosiek je potrebné použiť samolepiacu pásku zo syntetických vlákien. Pri prvej činnosti je potrebné prilepiť pásku na spoj dosiek.
Lepenie pásky zo skleného vlákna na spoj dosiek
Po spojení dosiek páskou je potrebné na ňu naniesť tenkú vrstvu náterového tmelu ACRYL-PUTZ® ST10 START, a po jeho vyschnutí ďalšiu širšiu vrstvu až do úplného ponorenia sieťky.
Prikrývanie pásky náterovým tmelom
2. Spájanie dosiek s použitím papierovej pásky
Nanášanie vrstvy ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ na spoj dosiek
V prípade škárovania s použitím papierovej pásky alebo pásky zo syntetických vlákien je dôležité, aby náterový tmel mal správnu konzistenciu. Za týmto účelom sa odporúča zriedenie náterového tmelu ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ pridaním pribl. 5 % čistej vody. Takto pripravený tmel nanášame na spoj sadro-kartónových dosiek pamätajúc na to, aby nebola nanášaná vrstva príliš tenká.
Nanášanie papierovej pásky a jej pritláčane špachtľou
Nasledujúcou činnosťou je nanesenie papierovej pásky na náterový tmel a jej pritlačenie takým spôsobom, aby sa prebytok tmelu spod pásky vytlačil.
Je potrebné dávať pozor na to, aby sa pri tejto činnosti páska neroztrhla. Za účelom dosiahnutia lepšieho kĺzania sa odporúča pri pritláčaní špachtľou naložiť na ňu neveľké množstvo tmelu.
Je dôležité, aby sa ponorená páska nachádzala medzi náterovým tmelom.
Nanášanie náterového tmelu na škárované dosky
Po vyschnutí nanesených vrstiev je možné s použitím širšej špachtle naniesť ďalšiu vrstvu ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ tak, aby bola papierová páska úplne pokrytá tmelom. Túto činnosť opakujeme nanášajúc čím ďalej tým širších pásov tmelu. Spolu je potrebné počas škárovania sadro-kartónových dosiek s použitím papierovej pásky alebo pásky zo syntetických vlákien naniesť 3 vrstvy náterového tmelu.
3. Brúsenie
Brúsenie naneseného náterového tmelu
Po vyschnutí je potrebné tmel prebrúsiť pomocou hladidla s brúsnym papierom alebo brúsnou sieťkou (odporúčaná granulácia brúsneho materiálu 100 – 150). Pred maľovaním základnou farbou je potrebné prebrúsený podklad bezpodmienečne dôkladne zbaviť prachu.
4. Kontrola vyhotoveného škárovania
Kontrola škárovania s použitím baterky
Za účelom skontrolovania vykonaných prác je potrebné nasmerovať zdroj svetla (baterka, lampa) rovnobežne so stenou. To umožní spozorovať prípadné nerovnosti a zle vybrúsené miesta.